środa, 7 listopada 2012

Indywidualizm



      W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia znacząco przekracza prędkość pociągów PKP, a masowa kultura jest nieodłącznym elementem każdego człowieka, można zaobserwować postępujący zanik indywidualizmu wśród ludzi. Media są głównym wyznacznikiem trendów, przyczyniając się jednocześnie do ujednolicenia pod swoje dyktando ludzkich poglądów.
     
      Jakże istotną kwestią jest to, aby każdy wykazywał umiejętność postrzegania świata poprzez pryzmat samego siebie. Niestety, pod ciężarem mass mediów, pryzmat ten ma tendencje do zanikania. W tej sytuacji jednostka przestaje kierować się swoimi wartościami, a dąży jedynie do tego, aby być jak najbardziej "na czasie". Stajemy się wówczas trybikiem w ogromnej maszynie konsumpcjonizmu. Niejednokrotnie jednak  poddajemy się jej działaniu z błogą rozkoszą. Zatrważające jest to, w jaki sposób wielkie koncerny, dzięki środkom masowego przekazu "wychowały" sobie społeczeństwo świata. Internet, czy telewizja pozwalają dotrzeć do każdego człowieka, zamieniając świat w tzw. globalną wioskę.
   
      Dla wielu wartością nadrzędną stało się posiadanie smartfona, oryginalnych ciuchów, czy też firmowego zegarka. Ich prawdziwe przeznaczenie i przydatność są spychane na dalszy plan, najważniejsze jest posiadanie samo w sobie. W wyniku globalizacji przedmioty te stały się czymś w rodzaju relikwii, a wyznawcami tej szalonej religii jesteśmy my wszyscy.
      
     Szczęście jest względne. Jego wartość zależy od tego jakim typem człowieka jesteśmy i co tak właściwie czyni nas szczęśliwymi.  Są wśród nas ludzie, którzy idealnie odnajdują się w zaistniałej sytuacji. Ciągłe staranie do polepszenia swojego wizerunku staje się głównym celem. Trzeba pamiętać jednak o tym, że oryginalność polega na różnorodności, a ta z kolei nie  istnieje, gdy wszyscy dążymy do tego samego.
      
     Bycie dyspozytorem własnych torów nie zawsze jest łatwe, ale tylko  w ten sposób możemy ukazać innym swoja wyjątkowość. Bądźmy więc sobą. Nie ulegajmy wpływom otoczenia. Sami kreujmy rzeczywistość, która nas otacza. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec rzeczy, których inni nie widza.

"Twoja praca to nie ty. Ilość pieniędzy, jaką masz w banku to nie ty. Samochód, jakim jeździsz, to też nie jesteś ty. Ani zawartość twojego portfela. Ani nawet twoje pieprzone portki. Jesteś rozśpiewanym, roztańczonym odpadkiem tego świata."
                                                                                     Tyler Durden "Podziemny Krąg"


                                                                                                                    Wiktor Marski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz