piątek, 7 grudnia 2012

Hokej: lód, łyżwy, krążek i kij - Foto artykuł

Początki gry
są udokumentowane w Ameryce Północnej. Za kolebkę hokeja jest uznawana Kanada. Gra została wymyślona w 1855 roku w Ontario przez stacjonujących tam angielskich żołnierzy, którzy nudzili się podczas długich zim, uniemożliwiających uprawianie innych sportów zespołowych. 3 marca 1875 roku w kanadyjskim Montrealu odbył się w pierwszy mecz hokeja na lodzie w hali Victoria Skating Rink. Spotkanie rozegrano pomiędzy dwoma drużynami składającymi się z dziewięciu zawodników. Kapitanem jednej z drużyn był James Creighton - organizator meczu. Zawodnicy grali drewnianym krążkiem, używając przy tym łyżew i kijów. Mecz trwał 60 minut.

W 1877 kilku studentów Uniwersytetu McGill usystematyzowało zasady gry w oparciu o hokej na trawie. Dzięki popularyzacji gry w 1883 włączono hokej do programu zimowego karnawału w Montrealu. Był to pierwszy turniej hokejowy w Kanadzie. Dwa lata później powstała pierwsza amatorska liga hokejowa w Kingston. W 1893 Gubernator generalny Kanady Lord Stanley ufundował puchar nazywany The Dominion Hockey Challenge Cup. Obecnie trofeum to znane jest pod nazwą Pucharu Stanleya i jest przyznawane zwycięzcy rozgrywek National Hockey League. W 1896 roku założoną pierwszą ligę hokejową w USA. Twór ten został nazwany The U. S. Amateur Hockey League, a swoją siedzibę miał w Nowym Jorku.

National Hockey League (NHL)
zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy. Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.

W sezonie zasadniczym każdy zespół rozgrywa 82 mecze (41 u siebie oraz 41 na wyjeździe). Wśród nich 24 to mecze z zespołami z własnej Dywizji, 40 meczów z drużynami spoza swojej Dywizji, ale z tej samej Konferencji oraz 18 spoza Konferencji. Do fazy play off awansuje 8 najlepszych zespołów z każdej Konferencji. Następnie rozgrywane są ćwierćfinały Konferencji. Zmagania te odbywają się w ośmiu parach (po cztery w każdej Konferencji). Pary ustala się na podstawie miejsca zajętego przez zespół w Konferencji (1. zespół gra z 8., 2. z 7., 3. z 6., 4. z 5.). W play off zwycięża ten zespół, który wygra cztery mecze z przeciwnikiem (tzw. system best of seven – pol. najlepszy w siedmiu meczach). Zwycięzca z każdej pary awansuje do półfinałów Konferencji. Zwycięzcy półfinałów awansują do finałów Konferencji. A zwycięzcy finałów Konferencji Wschodniej i Zachodniej walczą o Puchar Stanleya.

Puchar Stanleya
 puchar będący przechodnim trofeum w NHL. Ufundowany został w 1893 r. przez lorda Stanleya. Do tej pory najczęściej zdobywała go drużyna Canadiens de Montréal. Ostatnim zwycięzcą w roku 2012 została drużyna Los Angeles Kings, która w finale pokonała New Jersey Devils 4-2.
Zdobywca pucharu nie otrzymuje go na stałe. Oryginał jest przechowywany w Sali Sławy Hokeja w Toronto. Nazwa zwycięskiego klubu i nazwiska zawodników są wygrawerowane na duplikacie, który również znajduje się w Sali Sławy, ale jest z niej usuwany podczas finałowych rozgrywek Pucharu.

Montreal Canadiens
kanadyjski klub hokejowy z siedzibą w Montrealu.
Canadiens zdobyli więcej razy Puchar Stanleya niż wszystkie inne drużyny NHL. Udało im się to osiągnąć 24 razy (pierwszy tytuł zdobyty w 1916 zdobyli jeszcze zanim powstała liga NHL). Montreal rozgrywa mecze u siebie w hali Bell Centre, która do 2003 nosiła nazwę Molson Centre. Puchar zdobyty w 1993 był ostatnim zwycięstwem w lidze NHL odniesionym przez drużynę kanadyjską.
W sezonie 2002/2003 w klubie występował Polak Mariusz Czerkawski.

W 43 meczach zdobył 14 pkt (5 goli i 9 asyst).

Centre Bell
znana też jako Centre Molson to hala sportowo kulturowa znajdująca się w Montrealu w Kanadzie.
Obecnie na Centre Bell swoje mecze rozgrywa drużyna Montreal Canadiens.
Hala została oddana do użytku 16 marca 1996 roku a koszt jej wybudowania wyniósł 260 milionów $.
Biorąc pod uwagę wszystkie hale drużyn NHL, Centre Bell może pomieścić największą ilość kibiców tj. 21 273 osób.
Obok hali znajduje się pomnik byłego hokeisty Montreal Canadiens, Maurice'a Richarda.

Podstawowe elementy
 potrzebne do grania w hokej to, oczywiście, lód, po którym się poruszamy. Dodatkowo każdy z zawodników wyposażony jest w kij, łyżwy oraz odpowiednie ochraniacze zapobiegające kontuzjom. Do gry służy krążek wykonany z twardego kauczuku, który zawodnicy trącając kijami starają się wbić do bramki przeciwnika. Jest to sport o szybkim tempie gry z użyciem gry fizycznej (ciałem).
W składzie każdego zespołu na lodzie przebywa bramkarz i pięciu graczy w polu: dwóch obrońców i trzech napastników: lewoskrzydłowy, środkowy i prawoskrzydłowy. Kadra meczowa drużyny hokejowej jest liczniejsza, składa się z 22 zawodników - 20 zawodników przewidzianych do gry w polu oraz dwóch bramkarzy. Dzięki temu zespoły w trakcie gry swobodnie dokonują regularnych zmian tzw. "piątek".

Wszystkie chwyty dozwolone
Od początku hokej na lodzie był sportem kontaktowym, w którym ataki ciałem są dozwolone, skutkiem czego jest powszechne zjawisko kontuzji. Specjalne wyposażenie ochronne jest wysoce zalecane. Na ogół obejmuje kask, ochraniacze na ramiona, łokcie oraz zęby, rękawice, specjalne spodnie. Dla bramkarzy przeznaczone są specjalne maski oraz ochraniacze na nogi. Zawodnicy, którzy nie przekroczyli wieku 18 lat muszą mieć dodatkowo specjalną ochronę na twarzy w formie kratownicy.

Plac gry
stanowi otoczone bandami lodowisko podzielone na trzy, wyznaczone niebieskimi liniami części, zwane tercjami. Dodatkowo, linia czerwona przebiegająca przez środek lodowiska i dzieląca je na pół, zwana jest neutralną. Ponadto do obszaru boiska włącza się ławkę rezerwowych (zlokalizowaną wzdłuż jednej długości lodowiska za bandami) oraz ławkę kar (umiejscowioną naprzeciw, wzdłuż drugiej długości lodowiska).
Czas meczu hokejowego trwa 60 minut (czas jest i podzielony jest na trzy części, tzw. tercje po 20 minut. Czas liczony jest według tzw. czystej gry, tzn. jest zatrzymywany, gdy wystąpi przerwa w grze zarządzona przez sędziego.

Fight!
Hokej to jedyna gra drużynowa w której dozwolone są bójki. Dodają one smaczku i podobają się zebranej publiczności. Czasem bójka wszczęta i wygrana przez zawodnika przegrywającej drużyny, dodaje jej skrzydeł, przechylając szale zwycięstwa na swoją stronę.
W historii miałby miejsce bójki całych zespołów, nie tylko pojedynczych zawodników, łącznie z bramkarzami.

Kara za bójkę w NHL wynosi obligatoryjnie 5 minut, dla tego zawodnika, który rozpoczął bójkę, lub kara mniejsza 2 minut dla tego, który brał udział w bójce.

Magiczny rytuał
Każda z drużyn, przed rozpoczęciem meczu, ustawia się dookoła swojej bramki, wysłuchując tego, co kapitan ma im do przekazania, m.in. ostatnich poprawek taktycznych, słów zachęty, bądź przekazuje to, co usłyszał od sędziego. Na dopełnienie tego rytuału cała drużyny wykrzykuje swój okrzyk i rozpoczynają grę.

Od małego na lodzie
Przygodę z hokejem zaczynają już dzieci w wieku przed przedszkolnym, na odpowiednich treningach dla maluchów. Dla tych dzieciaków, którym spodoba się ta dyscyplina, przygotowane są specjalne szkoły sportowe, szkolące przyszłych wielkich sportowców

Nie tylko pod dachem
W hokej gra się nie tylko w wielkich halach sportowych, ale wszędzie tam, gdzie jest kawałek lodu na którym można pojeździć. W trakcie zimy bardzo oblegane są wszelkie stawy i jeziora, na których grać mogą wszyscy zupełnie za darmo. Hokejowi amatorzy w trakcie zimy, spędzają na takich lodowiskach większość swojego dnia, szlifując swe umiejętności oraz rozgrywając między sobą mecze.

Hokej bez lodu
Ostatnimi czasy, w hokej zaczęto grać również i w lato. Łyżwy zamieniono na rolki, lodowisko na betonowe boisko, a krążek gumowy na plastikowy. Reszta sprzętu, jak i zasady, nie różnią się zupełnie od tych, które są w tradycyjnym hokeju. Na świecie organizuje się coraz więcej  turniejów dla amatorów w tej właśnie dyscyplinie, która pozwala nam przeżyć okres letni z ukochanym sportem.